

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.03 g |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 300 mW |
| Power Dissipation | 300 mW |
| Threshold Voltage | 2.1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 50 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 310 mA |
| Rds On Max | 1.6 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Turn-Off Delay Time | 60 ns |
| Element Configuration | Single |
| Drain to Source Resistance | 3 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1326
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10157
Ext.Price$0.10157
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10157 | $0.10157 |
| 10 | $0.09088 | $0.90880 |
| 50 | $0.08131 | $4.06550 |
| 100 | $0.07226 | $7.22600 |
| 500 | $0.06421 | $32.10500 |
| 1000 | $0.05963 | $59.63000 |
| 3000 | $0.05537 | $166.11000 |
| 5000 | $0.05233 | $261.65000 |
